Informace o letu

Lety horkovzdušným balónem v Českém ráji

 

 

 

Vyhlídkový let horkovzdušným balonem trvá cca 1 hodinu dle podmínek na přistání a síle větru. Celá akce - sraz před letem, přesun na místo startu, rozbalení a postavení balónu, let, přistání, sbalení balónu, křest prvoletců a přesun zpět na místo srazu zabere obvykle 3 - 4 hodiny. Létáme za hezkého počasí v každém ročním období, převážně v regionu Liberec a Český ráj. Po dohodě zajistíme let kdekoliv po celé ČR.

 

Při jednotlivě koupených letenkách (KLASIK, KLASIK PLUS nebo EKONOMY) naplňujeme koš balónu na počet 4 - 5 pasažérů u menšího balónu a max. - 7 pasažéři u většího balónu. V koši s Vámi tedy poletí ještě několik dalších pasažérů. Jestliže máte raději soukromí, chcete letět s rodinou nebo přáteli, zvolte si některý z privátních balíčků. Pokud si koupíte privátní balíček a chcete si sami zvolit místo startu, musíme to společně konzultovat s dostatečným předstihem. Po přistání vždy probíhá křest "prvoletců" včetně šampaňského, po kterém obdržíte KŘESTNÍ LIST vzduchoplavce s Vaším novým "šlechtickým" jménem a titulem.

 
Doporučujeme si vzít sebou fotoaparát nebo videokameru, během letu je možné fotit nebo natáčet a kromě neopakovatelných zážitků si na památku odvezete i fotografie nebo jedinečné záběry z koše balónu. Pro let balónem není třeba nějaké speciální oblečení. Doporučujeme sportovní (pevnou a nepromokavou) obuv a běžné oblečení dle ročního období. V koši je přibližně stejná teplota jako na zemi s tím rozdílem, že při letu nefouká vítr.

 

OČIMA NAŠICH PASAŽÉRŮ

Český ráj z balónu - autorka Dana Plaňanská http://www.fotozavislost.cz/spec/50/

Úterý 31.05.2016

Na konci května nastal správný čas pro realizaci vánočního dárku. Medvěd obstaral, zajistil a dohodnul – první termín je určen na úterý 31.5.
Vstáváme před půl pátou; je zataženo, na nebi visí temné mraky. Nechce se mi věřit, že se let doopravdy uskuteční. Po přesunu na určené místo srazu je ale všechno jinak: nad Rovenskem je jasno, oblačnost je jen směrem k Hradišti a mizí pryč.
Nad námi je světle modré nekonečné nebe a vypuštěný balónek stoupá téměř kolmo vzhůru. Cvičené okno balónového profesionála ale dobře ví, kterým směrem se musíme přemístit, aby byl let zcela optimální. První zvolené místo je na louce u obce Blata-Zámostí. Proudění vzduchu by nás ale mohlo nasměrovat do pásu oblačnosti, proto ještě jedna změna a start bude u Javornice. Teď už máme zajištěné bezmračné nebe. Už jen rozbalit a připravit balón, naplnit ho vzduchem a pak vzduch ohřát. Balón je během krátké chvíle připravený k provozu, ještě nalodit posádku a už letíme.

Balón tiše stoupá a jako první vidíme Trosky, Vyskeř a na druhé straně rybníky v Pařezské Lhotě. Pod námi je zeleno, louky a lesy se střídají v nepravidelných skupinách, pohled je to skoro stejný jako z rozhledny, jenom se krajina pomalu posunuje, bližší a vzdálenější části navzájem ujíždějí, každá opačným směrem.

Blížící se pískovna v ranním slunci mírně připomíná doly v měsíční krajině. Ohřátý vzduch tu stojí a na chvíli nás zastavil. Vystoupáme do výšky 1040 metrů nad mořem, tedy asi 700 metrů nad zemí a pokračujeme k Nebákovu – hvozdy lemují břehy rybníků, pak hnědá pole; za pár dnů nebo týdnů už budou zelená, ale teď jsou ještě hnědá v nádherném kontrastu s tmavou zelení stromů. Pole a políčka jsou lemovaná světle zelenými pruhy trávy, barevná nádhera...

Ani hnědá barva není jednolitá – tmavá místa hlíny vypadají jako stíny, nebo dokonce plasticky, jakoby bylo pole nepravidelně zvlněné. Ale s viděním prostoru z této výšky nedokážu rozhodnout, jak je to doopravdy. Sledujeme další objekty pod námi: chatičky, zahrádky a bazén... Blížíme se k Libošovicím a hledáme místo na přistání, první tip nevyšel, nese nás to dál, na druhém místě překážky v podobě drátů elektrického vedení, ani tady se bezpečně přistát nedá. Znovu vystoupáme docela vysoko, přiblížíme se ke Kosti, a dráha letu se poněkud stočí k obci Libošovice.

Pilot vybral místečko na okraji pole, přesněji na travnaté cestě. Nikdy bych nevěřila, že tak velký balón dokáže přistát na tak úzkém pruhu trávy. Zcela hladké přistání, posledních pár metrů manévrujeme těsně nad zemí, s nasměrováním navíc pomohl pozemní doprovod, který tvoří nezbytné zázemí pro každý let.
Pak už to jde jako po drátkách: vypustit vzduch z balónu, postupně vystoupí posádka, splasklý balón umístit na zem ve správném směru, svázat páskami, přemístit do velkého vaku, naložit koš a následuje trocha historie a křest odvážných vzduchoplavců, kteří své životy na víc než hodinu svěřili do rukou jednoho člověka.

Nezapomenutelný zážitek. Uznávám, že ten pocit, kdy balón tiše a klidně pluje vzduchem, je celkem návykový, tím spíš nad takhle krásnou krajinou. Navíc počasí vyšlo dokonale a na první pokus :-). Dobré světlo a jasné nebe je přece důležité pro každý výlet – i pro výlet balónem.

 

Český balónový svaz / jsme členem! Sdružení Český ráj / jsme členem!

FAQ / Otázky a odpovědi

Jak dlouho trvá let balónem? Standardní vyhlídkový let balónem trvá 1 hodinu dle aktuální letových podmínek.

 

Kolik lidí balón unese? Nosnost balónu závisí od velikosti (objemu) obalu a od venkovní teploty. V zimě balón uveze více, v léte méně. Objem balónu 2.600 m3 uveze 3 až 4 lidi a objem 3.400 m3 uveze 5 až 6 lidi.

 

Let balónem je nepopsatelný zážitek, který se musí prožít a těší mne, že jsem měl tu čest letět... Děkuji!

 

Hrabě Tomáš z Jizerního Vtelna

Děkuji za nádherný zážitek...

 

Hrabě Martin z Janova Dolu

Děkuji Vám za nádherný zážitek. Když jsem byla nahoře a vnímala tu krásu kolem sebe, všechny starosti a problémy se rozplynuly a ztratily na důležitosti. Bylo mi ctí s Vámi letět.

 

Majka hraběnka ze Srbska

Kontaktujte nás

Telefon: +420 602 189 369 grey-fb-50x50
  +420 602 411 431
E-mail: info@baart.cz
   
Adresa: BAART, s.r.o.
ul. 28. října 278/46
460 07  Liberec
 
 
Copyright © 2008 - 2017 BAART, s.r.o. - Vyhlídkové lety balónem. Všechna práva vyhrazena.
e-mail: info@baart.cz | telefon: +420 602 189 369 | web: www.vyletbalonem.cz 
Let balonem Praha a okolí | Let balonem Brno | Let balonem Český ráj a Liberec | Aeroweb.cz - server pro piloty
let horkovzdušným balónem | lety balónem | vyhlídkový let balónem | lety v čekém ráji | let český ráj | zážitek
frýdlantský výběžek | frýdlant | lužické hory | jizerské hory | podkrkonoší | krkonoše | nová paka | jilemnice | semily
český ráj | turnov | mladá boleslav | jičín | liberecko | liberec | malá skala | železný brod | jablonec nad nisou